Zmiana standardu telewizji naziemnej na DVB-T2
Zmiana standardu telewizji naziemnej na DVB-T2

Zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej na DVB-T2

W roku 2022 następuje zakończenie procesu zmiany standardu telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2. Nowy standard zapewni lepszy dźwięk i obraz, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się darmowymi programami w 4K Ultra HD. Co więcej, poprzez zmianę częstotliwości nadawania telewizji z 470 - 790 MHz na 470 – 694 MHz, zwolnione zostanie pasmo 700 na rozwój sieci 5G. Sprawdź, co dokładnie się zmieni, kiedy i jak się do tego przygotować.

Z DVB-T na DVB-T2

DVB-T2 to standard cyfrowej telewizji naziemnej drugiej generacji zastępujący DVB-T. DVB-T obowiązywał od 2010 roku, kiedy zastąpił telewizję analogową. DVB-T przesyłał cyfrowy dźwięk i sygnał skompresowany za pomocą MPEG-4 (H.264), dzięki czemu mogliśmy oglądać kanały w rozdzielczości HD, a czasami Full HD. Standard DVB-T2 stosuje efektywniejszą kompresję HEVC (H.265) i pozwala na oglądanie kanałów nie tylko w Full HD, ale też w 4K Ultra HD.  Co więcej, standard DVB-T2 „mieści” znacznie więcej kanałów telewizyjnych i pomimo zredukowania zakresów częstotliwości (pasmo 700 MHz "oddane" dla sieci 5G), da szerszy wybór programów użytkownikom telewizji naziemnej.

Podsumowując, DVB-T2 da nam więcej darmowych kanałów w znacznie lepszej jakości.

Wprowadzenie DVB-T2 wiąże się jednak przede wszystkim z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby sieci 5G. Częstotliwości nadawania telewizji naziemnej zostają ostatecznie zmienione z 470 – 790 MHz na 470 – 694 MHz. Takie zmiany nastąpiły niemal w całej Unii Europejskiej w 2020 roku. Opóźnienie Polski wynikało z wydłużenia czasu na koordynację transgraniczną z krajami spoza UE. Rozporządzone przez Unię Europejską jeszcze w 2017 roku zmiany dotyczące wykorzystania częstotliwości okazały się niezwykle korzystne – wymusiły wprowadzenie lepszych technologii nadawania telewizji cyfrowej (DVB-T2) i pozwalają na rozwój sieci 5G.

 

Kiedy zmiana na DVB-T2?

Przełączenie standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2 nastąpi w różnym terminie dla różnych multipleksów i różnych województw. Najlepiej prezentują to poniższe mapy:

Etapy zmian na DVB-T2 dla poszczególnych województw

Źródło: https://www.gov.pl/web/dvbt2/zmiana-standardu-naziemnej-telewizji-cyfrowej-w-polsce

 

  • etap 1 - 28 marca 2022 województwa dolnośląskie i lubuskie,
  • etap 2 - 25 kwietnia 2022 województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie,
  • etap 3 - 23 maja 2022 województwa małopolskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie,
  • etap 4 - 27 czerwca 2022 województwa lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

 

Jak przygotować się na DVB-T2?

Aby móc odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie DVB-T2 musimy się upewnić, że nasz telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2 i odbiera obraz kodowany w HEVC (H.265). Większość telewizorów wyprodukowanych po 2018/2019 roku obsługuje ten standard, co można sprawdzić w specyfikacji modelu telewizora.
Aby mieć absolutną pewność, że nasz telewizor będzie odbierał programy w nowym standardzie, istnieje inny, łatwy sposób. TVP uruchomiła kanał testowy „Sprawdzam TV”, który możemy znaleźć na pozycji 28. W swoim telewizorze najpierw włącz wyszukiwanie kanałów, a potem sprawdź, czy na pozycji 28 wyświetla się plansza i czy słyszysz lektora. Jeśli tak, Twój telewizor jest gotowy na DVB-T2 i nie musisz nic robić. Jeśli jednak nie widzisz planszy i nie słyszysz lektora, masz dwie opcje.

Pierwszą opcją jest zakup nowego telewizora. Wiąże się to z dużym wydatkiem, ale ma sens, jeśli i tak planowaliśmy wymianę telewizora na nowszy model.
Drugą, tańszą opcją jest zakup tunera DVB-T2. Urządzenia te kosztują znacznie mniej niż nowy telewizor (około 100 – 150 zł), zagwarantują poprawny odbiór darmowych kanałów DVB-T2, a dodatkowo posiadają wiele ciekawych funkcji. Dostępne dekodery DVB-T2 w naszej ofercie możesz znaleźć w kategorii Tunery DVB-T2 HEVC. Szczególnie polecamy modele:

 

Warto zaznaczyć, że rząd ogłosił jednorazowe dofinansowanie na zakup dekodera DVB-T2 w wysokości 100 zł. Aby uzyskać więcej aktualnych informacji na ten temat, należy śledzić rządowe komunikaty w telewizji i w Internecie, przykładowo pod adresem: https://www.gov.pl/web/dvbt2/nowa-cyfrowa-telewizja--dofinansowanie-zakupu-dekoderow

W naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym zrealizujesz kod świadczenia na zakup tunera cyfrowego. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://luxon.com.pl/pl/n/8

 

Czy muszę wymienić antenę do odbioru telewizji naziemnej w DVB-T2?

Odpowiedź brzmi: nie. Nie ma konieczności wymiany anteny na nową. Antena, która odbierała w standardzie DVB-T będzie odbierać również w standardzie DVB-T2. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że większość anten została zaprojektowana dawno temu do odbioru częstotliwości 470 – 790 MHz, a starsze modele nawet do 470 – 862 MHz. Telewizja naziemna nadaje teraz w częstotliwościach 470 – 694 MHz, zaś pasma 700 i 800 MHz przeznaczone zostały na sygnały telekomunikacyjne. Oznacza to, że stare modele anten odbierają sygnał z częstotliwości, na których nie jest już nadawana telewizja cyfrowa, a całkowicie inne sygnały (5G, LTE). Może powodować to zakłócenia w odbiorze programów telewizyjnych. Szczególnie narażone są osoby, w których pobliżu miejsca zamieszkania znajdują się nadajniki LTE i 5G, a tych będzie z pewnością przybywać w najbliższym czasie.

Aby rozwiązać problem zakłóceń spowodowanych w ten sposób, mamy dwa wyjścia.
Pierwsze, możemy zaopatrzyć się w filtr LTE. Urządzenie to pozwoli stłumić niepożądane sygnały w paśmie 700 MHz wzwyż. W naszej ofercie znajdziesz filtry LTE wewnętrzne i zewnętrzne, jak również przepuszczające i nieprzepuszczające napięcia (w zależności, czy antena w instalacji posiada wzmacniacz czy nie). 
Drugie wyjście, to zakup nowej anteny zaprojektowanej pod nowe częstotliwości, która nie zbiera sygnału w paśmie 700 MHz wzwyż lub zbiera go w bardzo ograniczonym stopniu. Wszystkie anteny kierunkowe marki Dipol w naszej ofercie są skonstruowane tak, aby swój największy zysk osiągać właśnie w zmienionych częstotliwościach, czyli 470 – 694 MHz. Nad opracowaniem projektu anten oraz przetestowaniem ich odbioru czuwała Katedra Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dzięki czemu mamy pewność, że deklarowane parametry anten są prawdziwe. Zatem jeśli po naszej antenie zewnętrznej widać już lata zmagań z warunkami atmosferycznymi, jest to świetny moment na wymianę anteny na model lepiej dostosowany do standardu DVB-T2.

Poniżej przedstawiamy zestawienie anten kierunkowych marki Dipol dostosowanych do nowych częstotliwości DVB-T2: 470 – 694 MHz. Są to anteny o najlepszym stosunku jakości do ceny na polskim rynku!

Antena UHF Tri Digit

 

Antena UHF Tri Digit to antena do zadań specjalnych, zalecana w najtrudniejszych warunkach odbioru. Zysk anteny bez wzmacniacza to prawie 17 dBi! Tri Digit to zdecydowanie antena o najlepszych parametrach. Sprzedawana w dwóch wariantach:

 

Antena UHF Tri Digit Mini

 

Antena UHF Tri Digit Mini to jak nazwa wskazuje mniejsza wersja anteny Tri Digit. Wciąż może się pochwalić świetnymi parametrami (zysk anteny bez wzmacniacza to 14 dBi), a przy tym jest zgrabniejsza i mniejsza, a co za tym idzie tańsza. Również sprzedawana w dwóch wariantach:

Antena UHF Dipol 11

 

Antena UHF Dipol 11 to kompaktowa i tania antena o zysku 11 dBi. Świetnie się sprawdzi, jeśli mieszkamy blisko nadajnika (do około 15 km). Pamiętaj, że nie tylko słaby, ale również za wysoki zysk może powodować zakłócenia odbioru telewizji. Dlatego jeśli Twoje warunki odbioru są bardzo korzystne, może to być antena w sam raz dla Ciebie! 

Atena UHF Dipol 16

Antena UHF Dipol 16 to antena średnich rozmiarów i sprawdzi się w umiarkowanej odległości od nadajnika. Sprzedawana w dwóch wersjach:

 

Antena UHF Dipol 19

Antena UHF Dipol 19 to antena o dużych wymiarach (długość 1.3m) ale sprawdzająca się przy większych odległościach od nadajnika. Dwie wersje:

 

Antena UHF Dipol 19R

 

Antena UHF Dipol 19R o tej samej konstrukcji co Dipol 19, lecz zamiast łupek wykorzystano tutaj rurki. Antena chętnie wybierana przez instalatorów. Dwie wersje:

 

A poniżej anteny combo, które odbierają częstotliwości zarówno UHF jak i VHF, czyli MUX 8 (tylko dla osób odbierających UHF i VHF z tego samego kierunku/nadajnika!)

Antena UHF+ VHF Tri Digit Combo

Antena Tri Digit Combo to antena o świetnych parametrach, ciesząca się bardzo dużą popularnością wśród naszych klienów. Antena o dużych wymiarach.

 

Antena combo UHF + VHF Dipol 15

Antena combo Dipol 15 to antena mniejsza od Tri Digit Combo, która wciąż może się pochwalić dobrymi parametrami i będzie całkowicie wystarczająca dla osób mieszkających blisko nadajnika:

 

Warto zaznaczyć, że do każdej anteny pasywnej można dobrać wzmacniacz i stworzyć kombinację najlepiej dopasowaną do naszych warunków i lokalizacji. Możesz wybrać spośród polecanych przez producenta wzmacniaczy dopuszkowych LNA o wzmocnieniu między 14 dB a 32 dB

WAŻNE:

  1. Powyższe propozycje wykorzystania anten są tylko orientacyjne! Dobór anteny zależy od wielu czynników i pomimo, że jednym z głównych warunków jest odległość od nadajnika, trzeba wziąć pod uwagę również moc nadajnika czy ukształtowanie terenu.
  2. Zysku anteny nie można "uciąć" na danej częstotliwości. Zaprezentowane anteny zostały zaprojektowane tak, aby największy zysk osiągać w częstotliwościach 470 - 694 MHz, dzięki czemu w większości przypadków znacząco ograniczają zakłócenia spowodowane LTE i 5G nadawanych w paśmie 700 MHz wzwyż. Jednak w przypadku wyjątkowo bliskiej odległości od nadajników telekomunikacyjnych, w szczególności 5G, konieczne może okazać się dodatkowe zastosowanie filtra LTE.

Jeśli nie jesteś pewien jaką antenę wybrać, polecamy nasz inny artykuł: „Jak dobrać odpowiednią antenę cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2”. Zachęcamy do skorzystania z interaktywnej mapy Emitel https://emimaps.emitel.pl/ oraz do mailowego lub telefonicznego kontaktu z nami, w celu dobrania najlepszej anteny dla Twojej lokalizacji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl