Antena LTE Twoim superbohaterem
Antena LTE może zostać Twoim superbohaterem

Antena LTE Twoim superbohaterem

Dla wszystkich tych, którzy już korzystają z bezprzewodowego dostępu do Internetu w domu oraz tych, którzy takie rozwiązanie planują. Antena LTE może okazać się ratunkiem w poprawie sygnału oraz zwiększenia prędkości Internetu. Ponieważ ten sposób dostępu będzie się systematycznie rozwijał, szczególnie dzięki wprowadzaniu sieci 5G w Polsce, sprawdź, w jaką antenę warto zainwestować.

Zacznijmy od podstaw

W wielu przypadkach bezprzewodowy Internet jest jedyną opcją dostępu. Dotyczy to szczególnie mieszkańców obszarów mniej zurbanizowanych, gdzie podłączenie przewodowe nie jest możliwe.  Zacznijmy zatem od kilku podstawowych pojęć związanych z zagadnieniami Internetu bezprzewodowego w Twoim domu.

Najczęściej słyszane przez nas pojęcia LTE i 4G są często używane zamiennie, lecz nie oznaczają tego samego. 4G to sieć telefonii komórkowej czwartej generacji, zaś LTE (Long Term Evolution) to standard bezprzewodowego przesyłu danych. 4G wykorzystuje standard LTE do przesyłu danych, stąd określenia te stosuje się często zamiennie lub razem. Infrastruktura LTE jest bardzo dobrze rozwinięta w Polsce, jednak nie jest ona jedynym wykorzystywanym standardem przesyłu danych. Poza LTE operatorzy wykorzystują inne standardy, głównie GSM, UMTS (3G), czy CDMA. Aktualnie w Polsce stopniowo wprowadzana jest sieć 5G, która ma być rewolucją technologiczną. Porównajmy do siebie wszystkie wspomniane standardy, aby lepiej zobrazować postęp technologii:

Standard Max przepustowość
GSM 0,296 Mb/s
CDMA 9,3 Mb/s
UMTS (3G) 14,4 Mb/s
LTE (4G) 300 Mb/s
5G 20 Gb/s = 20 000 Mb/s

Podane transfery są oczywiście wartościami teoretycznymi, które w realnych warunkach nie są łatwe do uzyskania. Może nas też dziwić, dlaczego gorsze technologie wciąż są wykorzystywane. Z różnych powodów pozostają one w użyciu dla zapewnienia ciągłości usług. Widać jednak stopniowe wypieranie starszych rozwiązań na rzecz nowszych, które dają o wiele większe możliwości. Ogromny skok technologiczny będzie mieć właśnie 5G, które może zwiększyć przepustowość nawet 60-cio krotnie!

Ostatnim już zagadnieniem do wyjaśnienia jest MIMO, które znajdziemy w opisie wielu anten. MIMO (Multiple Input, Multiple Output) to technika wykorzystująca transmisję wieloantenową, która znacząco zwiększa przepustowość sieci bezprzewodowej. Technikę tę stosuje zarówno LTE, jak i 5G, zaś cechą charakterystyczną anten odbiorczych obsługujących tę technikę jest łączenie się z routerem lub modemem za pomocą dwóch kabli, a nie jednego.  

 

Przydatne strony i aplikacje

Najlepiej jeszcze przed wyborem dostawcy Internetu bezprzewodowego dla naszego domu, warto zapoznać się ze stroną BTSearch lub Mapa BTS oraz mapami zasięgów poszczególnych operatorów komórkowych.

Wszyscy najwięksi operatorzy (Plus, Orange, Play czy T-Mobile) mają dobrze wykonane mapy zasięgów, gdzie możemy sprawdzić, jaką dokładnie technologię stosują w naszej lokalizacji. Jeżeli już korzystamy z danego operatora, mapa zasięgu pomoże nam w wyborze odpowiedniej anteny, która wzmocni sygnał na danej częstotliwości.

Logo Plus

Logo Orange

Logo Play

Logo T-Mobile

Kliknij w logo aby przejść na stronę operatora i jego mapę zasięgu.

 

BTSearch lub Mapa BTS zawierają mapy lokalizacji nadajników BTS (stacji bazowych) w Polsce wraz z potencjalną dostępnością usług w danych okolicach. Mapa pozwala nam wyszukać naszą lokalizację, a następnie nadajniki w zależności od operatora, standardu nadawania oraz pasma. Poniżej zrzut z przykładowego wyszukiwania dla Zielonek pod Krakowem. Widzimy tam kilka stacji nadawczych różnych operatorów, w tym dostępność 5G od T-Mobile.

Rzut mapy

 

RFBenchmark
Kolejną niezwykle przydatną stroną bądź aplikacją na telefon jest RFBenchmark. Jest to jedna z wielu dostępnych opcji do pomiaru i testu jakości sieci operatorów oraz połączenia internetowego.  

 

Możemy zaczynać

Znając już wszystkie podstawowe pojęcia oraz pomocne narzędzia, możemy przejść do wyboru odpowiedniej dla nas anteny.

Jeśli jeszcze nie mamy operatora, warto sprawdzić mapy zasięgów oraz BTSearch, aby ustalić, która z firm oferuje najnowocześniejszy standard w naszej lokalizacji.

W przypadku, gdy mamy już umowę z jednym z operatorów oraz modem, warto zacząć od sprawdzenia aktualnego połączenia. Pozwoli nam to zadecydować, czy rzeczywiście potrzebujemy anteny zewnętrznej. Jeśli zdecydujemy się na zakup anteny, pomiary przed i po jej zainstalowaniu pozwolą nam sprawdzić jej efektywność.

Polecamy skorzystać ze strony / aplikacji RFBenchmark, SpeedTest lub innych, aby sprawdzić aktualną szybkość Internetu. Testując nasze połączenie otrzymamy informację o szybkości pobierania, wysyłania oraz ping (czas reakcji). Jeśli chodzi o siłę sygnału, najprościej możemy ją sprawdzić wykorzystując wskaźniki LED na naszym urządzeniu. Kiedy wskazują one połowę „kresek” lub mniej, to zdecydowanie warto zastosować antenę zewnętrzną. Najdokładniejsze dane o sile sygnału uzyskamy wchodząc w oprogramowanie routera lub modemu. Najczęściej robimy to wpisując numer znajdujący się na dolnej części urządzenia do przeglądarki internetowej. Szukamy tam takich pomiarów jak RSRP (miara mocy sygnału) bądź RSSI (siła odbieranego sygnału wraz z zakłóceniami). Jeśli wynoszą one od -85 dBm do -100 dBm lub jeszcze mniej, na pewno zalecana jest antena zewnętrzna.

Czasami zdarza się, że odbierany sygnał jest dość dobry, lecz ulega dużym wahaniom. Może być to spowodowane okresowo pojawiającymi się odbiciami lub gorszymi warunkami atmosferycznymi. W takim wypadku również zalecane jest zastosowanie anteny zewnętrznej, która pomoże ustabilizować połączenie.

Kiedy już podjęliśmy decyzję o zakupie anteny zewnętrznej, musimy sprawdzić kilka ważnych informacji, aby wybrać odpowiednią:

  1. Ustalić w jakim standardzie (GSM, UMTS, LTE, 5G) i na jakich częstotliwościach musi ona działać (pasma pomiędzy 700 a 3800 MHz). Pomogą nam w tym wspomniane strony operatorów lub BTSearch.
  2. Jak daleko znajduje się najbliższa stacja nadawcza.
  3. Sprawdzić, czy modem / router obsługuje dany standard. Powszechna jest już obsługa standardu LTE oraz techniki MIMO, jeśli jednak posiadamy starsze urządzenie warto się upewnić. Jeżeli znajdujemy się w zasięgu 5G i chcemy odbierać ten standard, konieczny będzie zakup urządzenia obsługującego 5G.
  4. Jaka jest odległość pomiędzy miejscem instalacji anteny a routerem / modemem. Pomiar długości kabla jest ważny, gdyż w wielu przypadkach anteny mają określone odcinki przewodu (5, 10, 15, 20 metrów). Pamiętajmy, że im krótszy kabel tym mniejsze tłumienie sygnału.
  5. Jakie wejście ma Twój modem lub router. Jeśli jest ono inne niż wtyk antenowy, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego konektora, co niestety może powodować straty.

 

Porównaj anteny

Poniżej przedstawiamy nasze najpopularniejsze anteny do wzmacniania sygnału Internetu bezprzewodowego. Wszystkie z przedstawionych anten to anteny firmy Dipol: zewnętrzne, kierunkowe, logarytmiczne i są zakończone wtykiem SMA.

Anteny zostały przebadane pod kątem deklarowanych parametrów w Katedrze Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 
Antena Nazwa Zysk [dBi] Dostępne długości kabla [m] Onsługiwane standardy Obsługiwane pasmo [MHz] MIMO
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO

ATK-LOG ALP LTE MIMO

9 (2x)
5, 10, 15, 20
GSM/UMTS/LTE 800-3000 TAK
Antena 5G ATK-LOG ALP LTE MIMO

5G ATK-LOG ALP LTE MIMO

9 (2x)
5, 10, 15, 20
GSM/UMTS/LTE/5G 700-3800 TAK
Antena ATK-LOG ALP LTE

ATK-LOG ALP LTE

9 5, 10 GSM/UMTS/LTE 800-3000 NIE


Anteny zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce
. Wchodząc w karty poszczególnych anten możemy sprawdzić przebadane i potwierdzone wykresy ich zysku. Jest to bardzo istotne, gdyż obecnie możemy spotkać na rynku wiele anten pochodzących z Chin, które deklarują nierealne do osiągnięcia zyski.

Przyglądnijmy się bliżej poszczególnym antenom:

  1. Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO to absolutny lider w naszej ofercie. Obsługuje standardy GSM, UMTS (3G) oraz LTE w technice MIMO, która zapewnia stabilniejszy i większy transfer. Antena najchętniej kupowana jest z kablem 5m i 10m. Jest niezawodna i doceniana przez naszych klientów.
  2. Antena 5G ATK-LOG ALP LTE MIMO to zdecydowanie antena, w którą warto zainwestować. Obsługuje wszystkie pasma wykorzystywane przez podstawowe standardy, a do tego jest gotowa na odbiór 5G w pasmach 700 MHz oraz 3GHz. Wraz z rozwojem sieci 5G w Polsce, coraz więcej osób będzie miało szansę na korzystanie z tej rewolucyjnej technologii. Pamiętajmy, że przepustowość tej sieci jest diametralnie większa od pozostałych standardów. Oprócz rozszerzonych częstotliwości, w antenie tej zastosowano przewód z najwyższej półki - Tri-Lan 240.
  3. Antena ATK-LOG ALP LTE jest najtańszą z przedstawionych modeli. Obsługuje GSM, UMTS (3G) oraz LTE, lecz bez techniki MIMO. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy nasz router nie obsługuje MIMO i kiedy nasz budżet na wzmocnienie sygnału Internetu jest ograniczony.

 

Jaki przewód do anteny LTE?

Anteny stosowane do poprawy jakości sygnału operatorów mają impedancję 50 Ohm, dlatego też przewód musi mieć taką samą wartość. Zastosowanie telewizyjnego kabla koncentrycznego jest niedopuszczalne, gdyż ma on impedancję 75 Ohm. Warto kupić antenę z już odmierzonym kablem, dzięki czemu mamy pewność, że przewód się sprawdzi i będzie miał prawidłowo zaciśnięte złącza. Jeśli jednak musimy dokupić kabel osobno, upewnijmy się, że ma odpowiednie zastosowanie (GSM, LTE, WLAN) oraz wspomnianą impedancję (50 Ohm).

Pamiętajmy, że krótszy kabel oznacza mniejsze straty sygnału, dlatego starajmy się odpowiednio dopasować długość i nie brać „na zapas”. Zdarza się jednak, że chcąc poprawić odbiór anteny musimy ją zainstalować wyżej i dalej od urządzenia, co wiąże się z większą długością kabla. Korzyści, które możemy osiągnąć poprzez lepsze ustawienie anteny często mocno przewyższają straty jakości sygnału spowodowane dłuższym kablem. Zwróćmy również uwagę, że przewód musi być kablem zewnętrznym, przez co jest dość twardy i mało elastyczny. Powinniśmy uwzględnić ten fakt podczas planowania instalacji.

W naszej ofercie masz możliwość zakupu przewodu renomowanej firmy Tri-Lan. Do wyboru jest Tri-Lan 240, polecany we wszystkich standardowych instalacjach, oraz Tri-Lan 400 (dostępny na zamówienie) zalecany w profesjonalnych instalacjach, gdzie potrzebne są bardzo długie odcinki kabla.

Tr-Lan

5G w Polsce

5G to technologia mobilna piątej generacji, która ma być prawdziwą rewolucją. 5G znacznie zwiększy prędkość pobierania i wysyłania danych, zwiększy stabilność łącza i niemal całkowicie zniweluje opóźnienia.

Już od roku 2020 najwięksi operatorzy stopniowo zaczęli wprowadzać sieć 5G w największych miastach. Do roku 2025, 5G ma być w Polsce powszechnie dostępne. W roku 2020 zostało zwolnione telewizyjne pasmo 700 MHz, właśnie do wykorzystania go przez 5G.
Jeśli 5G jest w „naszym zasięgu”, zdecydowanie warto się przestawić na ten standard odbioru Internetu bezprzewodowego. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z wydatkami na nową usługę u operatora, nowe urządzenie (modem / router) i najprawdopodobniej antenę 5G.

Możemy znaleźć wiele artykułów o tym, jak dokładnie działa 5G i jakie daje możliwości. Jeden z nich, ciekawy i przejrzysty, możemy przeczytać TUTAJ.

5G jest już testowane i sprawdzane pod względem realnych osiągów. Jedno z wielu takich testów możemy zobaczyć TUTAJ. Zwróćmy uwagę, że to dopiero przedsmak tego, na co będzie stać sieć 5G w przyszłości.

5G

 

Przypadki, w których antena nie poprawiła Internetu

Zdarza się, że po zakupie anteny zewnętrznej i nastawieniu jej na najbliższy nadajnik, nie widzimy różnicy w poprawie sygnału. Przyczyn może być kilka.

Zacznijmy od szeroko pojętej kompatybilności wszystkich elementów. Jeśli chcemy przykładowo odbierać sygnał LTE, musimy się upewnić, że nasza usługa i karta SIM od operatora obsługuje ten standard. To samo tyczy się routera / modemu. Takie niezgodności pojawiają się najczęściej, gdy minęło już trochę czasu od zakupu usługi czy urządzenia i nie obsługują one najnowszych technologii. Musimy się również upewnić, że wybrana przez nas antena odbiera na wszystkich możliwych częstotliwościach na których nadawany jest LTE. Na koniec nadajnik, na który nastawiamy antenę, musi nadawać w standardzie LTE. W ustaleniu tego pomoże nam wspomniana już strona BTSearch lub Mapa BTS. Okazać się może bowiem, że najbliższy nadajnik, na który nastawiliśmy antenę, obsługuje przykładowo tylko GSM i UMTS.

Co, jeśli sprawdziliśmy i wszystkie elementy (standard, usługa, urządzenie, antena, nadajnik) są całkowicie zgodne, a sygnał wciąż się nie poprawia? Okazać się może, że na linii antena – nadajnik znajduje się zbyt wiele przeszkód (bardzo gęsty las, wzgórze, czy wysokie budynki). Jeśli jest możliwość, warto wtedy zainstalować antenę wyżej, bądź nastawić ją na inny, nawet dalej znajdujący się nadajnik. Jeśli w okolicy znajduje się dużo szumów i sygnał jest rozproszony, można testować antenę na innych kierunkach, aby złapała sygnał odbity.

Zdarza się również, że musimy „pobawić się” ustawieniami routera / modemu. W niektórych modelach bowiem musimy ręcznie zmienić ustawienia odbioru z anteny wewnętrznej, na podpiętą przez nas antenę zewnętrzną. Jeśli chcemy jeszcze bardziej polepszyć wyniki osiągane dzięki antenie zewnętrznej, możemy pozmieniać ustawienia routera tak, aby odbierał tylko wymagane przez nas częstotliwości.

Niestety zdarza się, że nawet najlepiej ustawiona antena nie pomoże w polepszeniu sygnału. Powodem jest przesilenie sieci i połączeń. Ilość przesyłanych danych jest tak ogromna, że często w „godzinach szczytu” nadajniki po prostu nie mogą sobie z nią poradzić. Nadzieję na rozwiązanie tego problemu niesie 5G i jej powszechne zastosowanie w Polsce.

Jeśli okaże się, że pomimo wszystkich wspomnianych działań zakupiona u nas antena zewnętrzna nie sprawuje się, napisz do nas na luxonallegro@gmail.com. Postaramy się przeanalizować sytuację i doradzić, co jeszcze można zrobić, aby antena działała poprawnie. Jeżeli okaże się, że z jakichś względów antena nie jest w stanie poprawić sygnału i stabilności Internetu, pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić zakupiony produkt.

Skontaktuj się z nami poprzez:

Chat na stronie
email: shop@luxon.com.pl lub luxonallegro@gmail.com
telefon: 798301883

Superbohater


 

OPINIE

Poniżej przedstawiamy kilka recenzji naszego bestselleru – anteny ATK-LOG ALP LTE MIMO.
Zobacz, co o antenie myślą klienci, którzy zakupili ją poprzez jeden z portali aukcyjnych:

Opinie

Opinia z 28.11.2020:
„Antena solidnie wykonana, znacząca poprawiła jakości sygnału. Poziom kresek na routerze się nie zmienił. W moim przypadku 6km do nadajnika Download z 5Mbit/s do 28Mbit/s, Upload z 5Mbit/s do 15Mbit/s.”

Opinia z 30.11.2020:
„Produkt wykonany wzorcowo. Doliczony komplet mocowań. Kabel mógłby być bardziej elastyczny. Anteny w połączeniu z B525 działają dobrze.”

Opinia z 20.08.2020:
„Antena sprawuje się świetnie z modemem b525 od Huawei, wzrost prędkości z 30 mb/s do 120 mb/s, przy odległości do stacji BTS około 3 km”

Opinia z 08.05.2020:
„Anteny spełniają soję zadanie. Zasięg zwiększył się z jednej kreski do dwóch ale prędkość ściągania z 3mega do nawet 40 mega. Jak dla mnie to rewelacja”

Opinia z 19.07.2020:
„Poprawa 4x prędkości pobierania i wysłania LTE. Jestem bardzo zadowolony!”

Opinia z 10.05.2020:
„Długi czas nosiłem się zamiarem kupienia właśnie tych anten. Ostatnio w mojej okolicy bardzo pogorszyły się parametry odbioru sygnału LTE. Po zakupie i montażu jestem bardzo zadowolony z osiągniętego efektu. Wzrósł transfer, zmniejszyło się opóźnienie i znacząco poprawiła się stabilność łącza. Przydatne zwłaszcza w grach on-line. Po instalacji tych anten moje łącze LTE zbliżyło się komfortem korzystania do połączenia przewodowego. Dodatkowo, to co dla mnie też ważne, anteny od routera mam teraz na balkonie, a nie 1 m od głowy :) Co do jakości produktu: wykonanie anten, przewodu, zaciśnięcie złącz SMA - wszystko jak najbardziej w porządku. W komplecie kupiłem także maszt oraz elementy montażowe - też bardzo dobrej jakości. Polecam.”

Opinia z 24.06.2020:
„antena bardzo dobra. po zakupie anteny mam mozliwosc ogladania filmow bez zacinania sie, gdzie predzej mialam trudnosci z uruchomieniem jakiejkolwiek strony”

Opinia z 23.11.2020:
„Antena faktycznie działa. Kabel jest w całości z pożądaną końcówką bo trzeba wiedzieć, że każdy dodatkowy mentr kabla czy konektor to pogorszenie mocy sygnału. Jestem w prostej linii 4,12 km od BTS-a, a RSRP z -102 dbm zwiększyło się do -92 dbm. Szybkość pobierania z 0.49 Mbps podskoczyła do 10-15 Mbps. Podawane dane techniczne anteny są faktyczne a nie jak inne anteny co oferują kosmiczne osiągi przy kablach 15 metrowych i dodatkowych konektorach. Jeżeli ktoś może zainstalować router w odległości 5 m od anteny to powinien być zadowolony.”

Opinia z 10.02.2021:
„Pomimo iż w moich warunkach kompletnego braku sygnału nawet ta antena nie dała rady, to uważam że jest to najlepsza spośród dostępnych w sprzedaży takich zestawów dualnych. Jeśli już jest jakiś szczątkowy sygnał nawet z zakresu -130 - 140 dBm to ten zestaw bardzo go wzmacnia i połączenie jest stabilne. Produkt na prawdę wysokiej jakości, lepszego w tej ani podobnej cenie nie znajdziecie.”

Opinia z dnia 11.02.2020:
„Genialne. Żałuję, że tego nie kupiłem 4 lata temu, tylko męczyłem się z transferami na poziomie D/U 1/0.5 w porywach do 2/0,8, opóźnienia około sekundy to norma oczywiście jeśli nikt nie używał Internetu. Po montażu anteny (3km do nadajnika widocznego gołym okiem), router Huawei golas z TMobile - transfery D/U: 16/11 opóźnienia poniżej 40ms. Mierzone przy obciążeniu 2 osoby na Teams, 1 Tidal oraz 1 standardowe używanie Internetu (przeglądanie, poczta). Bez obciążenia z łatwością 30/12 Mbps. Polecam każdemu kto się zastanawia nad porzuceniem LTE. Najpierw sprawdź tę antenę.”

Opinia z dnia 14.11.2020:
„Jakość wykonania - bardzo dobra (choć na pierwszy rzut oka plastiki wydają się słabo spasowane, ale to taki elastyczny rodzaj tworzywa, który po prostu chodzi i musi mieć luz). Jakość działania - rewelacja! U mnie prędkość z modemem Huawei 525 wzrosła ze średnio 20 mbps na ponad 90 mbps!”

Opinia z dnia 08.08.2020:
„Bardzo polecam urządzenie, mieszkam za miastem i prędkość internetu wzrosła 3 krotnie. Łatwe podłączenie, działa od razu.”

Opinia z dnia 05.12.2020:
„Ta antena jest rewelacyjna! Dlugo sie zastanawialem zanim ja kupilem bo wczesniej testowalem jakies tam zwykle antenki za 40 zl, ale ta.... to jest po prostu prawdziwie dzialajca antena! Mam router Huawei B535-232. Mieszkam na wsi i tutaj raczej z zasiegiem bylo slabo. Aktualnie korzystam z Plusa. Mialem przy dobrych wiatrach (Download/Upload) 6 Mb/s / 9Mb/s ale z reguly raczej 5/4. Po podlaczeniu tej anteny i nie ustawieniu jej, mialem juz od razu 12/5 a jak skierowalem ja na odbiornik to wskoczylo na okolo 20/22 a jak dobrze skonfigurowalem router to osiagalem nawet 24/35!! W zyciu takich predkosci tutaj nie mialem :) Takze jak ktos sie zastanawia to nie ma co, tylko kupywac! (Jak macie ten sam router, to musicie w jego opcjach wlaczyc sobie to ze korzystacie z anteny zewnetrznej, bo inaczej nawet przy podlaczonej bedzie bral z wewnetrznej...) Polecam tez zainstalowanie na telefonie jakiejs apki do ustawiania czestotliwosci z jakiej ma korzystac router, zeby nie lapac szumow. Ja korzystam z huaCtrl Pro, mozna tam sobie wybrac dana czestotliowosc co jeszcze bardziej pomaga (wtedy wlasnie osiagnalem te lepsze wyniki). Pewnie jakbym jeszcze pokobinowal z innymi BTSami gdzie mozna by agregacje zrobic to by jeszcze wiecej dalorade ale zmarzlem na dachu :) poki co starczy to na pewno a jak trzeba bedzie to bede celowal w inne BTSy. Wrzucilem dla porownania wyniki jakie zrobilem wczesniej bez anteny oraz dzisiejsze juz z antena POLECAM!!”

Opinia z 21.09.2020:
„Antena tradycyjnie nie zawiodła. Instalowałem już kilka i za każdym razem efekt jest spektakularny. Polecam.”

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl